Gå til hovedindhold

Test udgivet: 23. februar 2026

Forside

Test udgivet: 23. februar 2026

Antivirus til Mac

Test: Antivirus til Mac

Hvilket antivirusprogram til Mac fra Apple er det bedste i test? Find den bedste beskyttelse i Forbrugerrådet Tænks test af antivirusprogrammer til Mac i 2026.

Test udgivet: 23. februar 2026

Vi har blandt andet testet:

  • Beskyttelse mod malware og vira
  • Off-line beskyttelse
  • Brugervenlighed

Medlemskab starter fra kun 58,- kr. /md

Filter
    9 tested product(s)
    Bitdefender Antivirus for Mac

    Bitdefender

    Antivirus for Mac

    • Pris179 Kr.
    ESET Home Security Essential  (Mac)

    ESET

    Home Security Essential (Mac)

    • Pris299 Kr.
    F-Secure Internet Security (Mac)

    F-Secure

    Internet Security (Mac)

    • Pris399 Kr.
    Norton 360 Standard (Mac)

    Norton

    360 Standard (Mac)

    • Pris369 Kr.

    Hvorfor skal du betale for at se testen? 

    🔬 Vi tester uvildigt

    Vores 95.000 medlemmer finansierer vores test, og vi udvælger selv de produkter, vi tester – derfor kan du altid stole på resultaterne.

    💸 Du undgår dyre fejlkøb

    Dyrest er ikke altid bedst. Med vores hjælp finder du det bedste og mest holdbare produkt – til den bedste pris.

    🤝 Vi holder producenterne ansvarlige

    Flere af de produkter, vi har dumpet i årenes løb, er blevet trukket tilbage fra markedet efterfølgende. På den måde skubber vi markedet i den rigtige retning.

    Se priser og fordele

    Allerede medlem?

    Om testen af
    Antivirus til Mac

    Forbrugerrådet Tænk tester løbende antivirusprogrammer til Mac-computere fra Apple. Vi tester både gratis antivirusprogrammer og betalingsprogrammer. Vi har testet antivirusprogrammerne over flere måneder for at få et nuanceret billede af, hvordan programmerne klarer forskellige trusler.

    Test af antivirus til Mac

    I testen ser vi på sikkerheden mod virusprogrammer, malware og phishing. Derudover undersøger vi også hvor brugervenlige programmerne er, og om de forlænger opstarten af computeren og hvor meget plads de optager på computeren

    Vores test viser, at der kan være stor forskel på hvilke antivirusprogrammer der klarer sig bedst fra år til år.

    Vi har testet 9 antivirusprogrammer til Mac, herunder også Apple eget program MacOS

    Vi har testet følgende mærker

    Apple, Avast, AVG, Avira, Bitdefender, ESET, F-Secure, G Data og Norton

    Derfor tester vi antivirusprogrammer til Mac

    I en verden hvor alt er digitaliseret, er det vigtigt at beskytte sine personlige informationer, filer, billeder, mails m.m. mod ondsindede programmer. Antivirusprogrammer, lover at beskytte din computer mod den slags ting, men det er vigtigt at vide hvor godt de virker. 

    Selvom Apple computere historisk set ikke er så udsatte for vira, da hackerne går efter Windows, som er mest udbredt, betyder det ikke at Mac ikke bliver angrebet.

    Vi tester for at holde øje med om programmerne kan identificere de angreb, din computer kan blive udsat for, når du er på nettet, og om du bliver advaret, hvis sider, programmer eller lign. ser mistænkelige ud. Det er nemlig umuligt, som forbruger, at undersøge effekten og kvaliteten af et antivirusprogram på forhånd. Det er et køb vi alle må lave i tillid, men vi tester, så det ikke er i blind tillid.

    Sådan har vi testet Antivirus til Mac

    Sådan tester vi antivirus programmer til Mac

    • Forbrugerrådet Tænk har testet antivirusprogrammer til Mac-computere fra Apple.

      Antivirusprogrammernes evne til at opdage og bremse eller afvise virus eller malware er testet ved, at inficerede filer er sluppet løs på harddisken. Malware er skadelige programmer, som bliver installeret uden din viden.

      Harddisken er efterfølgende blevet skannet, mens computeren var skiftevis online og offline.

      Beskyttelsen af computeren under besøg på websider med skadeligt indhold er undersøgt. Computeren er også forsøgt inficeret med flere forskellige slags malware fra en usb-nøgle.

      Der er testet på en Mac med et fuldt opdateret styresystem, og testperioden har varet 4 måneder. Laboratoriet har derfor kunne registrere, hvilke programmer som konsekvent klarer sig godt.

      Testen er derfor mere end blot et øjebliksbillede. 

      200 hjemmesider er besøgt, hvor internetfænomenet "phishing" optræder, og hvor kriminelle forsøger at opsnappe de besøgendes adgangskoder, kreditkortnummer med mere.

    • Programmerne er undersøgt for, hvor nemme de er at installere.

      Brugervenligheden ved opsætning og justering af sikkerhedsfunktioner som firewall og antivirus er afprøvet.

      Hjælpefunktionen er undersøgt for, om den kan guide dig, hvis du er i tvivl.

    • Tidsforbruget, som antivirusprogrammet forlænger computerens opstartstid med, er målt, og hvor lang tid det tager at skanne for virus.

      Programmets behov for at bruge hukommelse og harddiskplads er også undersøgt.

    Holdet bag vores test af Antivirus til Mac

    Thomas og Anders står for vores test af antivirusprogrammer, herunder også antivirusprogrammer til Mac. Testen er udført i samarbejde med andre forbrugerorganisationer og -blade i International Consumer Research & Testing, ICRT

    Thomas og Anders står for vores test af antivirusprogrammer, herunder også antivirusprogrammer til Mac. Testen er udført i samarbejde med andre forbrugerorganisationer og -blade i International Consumer Research & Testing, ICRT

    Thomas S Pedersen

    Thomas S. Pedersen

    Projektleder

    Anders Tranekjær

    Anders Flensburg Trankjær

    Markedsresearcher

    Trine Quaade Brøndsted

    Trine Quaade Brøndsted

    Redaktør og senior kommunikationsrådgiver