Samlet bedømmelse
Sammenlignet med alle 84 testede produkter.
REMA 1000 Økologisk franskinspireret grøntsagsblanding
REMA 1000 Økologisk franskinspireret grøntsagsblanding
Mad og indkøb
Sammenlignet med alle 84 testede produkter.
Dette er en rigtig lækker grøntsagsblanding som gør sig godt som tilbehør til fx et stykke kød. Den har en dejlig smag af hvidløg, hvilket passer godt til bønnerne, broccolien og champignonerne. Og så er den tilmed økologisk, hvor udbuddet ikke er så stort.
Produktet indeholder svampe og for meget salt til at kunne mærkes med Nøglehullet.
Emballageoplysningerne er rigtigt fine og oprindelsen af grøntsagerne tiltrykkes. En god forbrugeroplysning ville dog være at præcisere oprindelsen af grøntsagerne, så det ikke blot er på EU-niveau, men på landeniveau.
Tilberedningsforslag
Brug blandingen til en franskinspireret panderet - steg bøffer af okse eller vildt, krydr med salt og peber. Lad bøfferne hvile mens grøntsagsblandingen steges ca. 3 min., hvorefter der tilsættes lidt fløde og det hele koges til en cremet konsistens. Smag til med salt og peber. Server med bøfferne og kogte eller bagte kartofler.
Vores 90.000 medlemmer finansierer vores test, og vi udvælger selv de produkter, vi tester – derfor kan du altid stole på resultaterne.
Dyrest er ikke altid bedst. Med vores hjælp finder du det bedste og mest holdbare produkt – til den bedste pris.
Flere af de produkter, vi har dumpet i årenes løb, er blevet trukket tilbage fra markedet efterfølgende. På den måde skubber vi markedet i den rigtige retning.
Allerede medlem? Log ind
Man-tirsdag: kl. 9-12
Onsdag: lukket
Tors-fredag: kl. 9-12
Vi har kun én type medlemskab. Prisen på dit medlemskab afhænger af, hvilken betalingsfrekvens du vælger, og om du gerne vil modtage medlemsmagasinet med posten.
Du kan vælge mellem 1, 6 og 12 måneders medlemskab. Jo længere periode du betaler for, jo billigere bliver dit medlemskab. Betaling for dit medlemskab sker forud som et løbende medlemskab.
Ja, du kan betale for medlemskabet med MobilePay, Dankort, VISA/Dankort og Betalingsservice. Hvis du foretrækker at betale via Betalingsservice, kræver det et 6 eller 12 måneders medlemskab. Vi dækker gebyret til Betalingsservice.
Medlemsmagasinet udkommer 8 gange om året. Som medlem kan du vælge at få magasinet sendt direkte til din postkasse, så du altid har de nyeste test og viden ved hånden.