Pesto: Kan det betale sig at lave pestoen selv? | Forbrugerrådet Tænk
Gå til hovedindhold

Få adgang til alt indhold på tænk.dk, medlemsmagasinet og meget mere.

Bliv medlem

Pesto: Købepesto er ofte billigere end hjemmelavet

Hjemmelavet pesto er nemt og lækkert, men hvad koster det, hvis du laver pestoen selv? Og hvor billigt bliver det, hvis du erstatter pinjekerner med solsikkekerner og solsikkeolie?

Lars Nøhr Andresen · Foto: iStock · 7. august 2018
Grøn pesto i skål ved siden af parmesanost, hvidløg, basilikum og pinjekerner.

Pesto fra supermarkedet er langt fra de oprindelige ingredienser

  • Jomfruolivenolie er dyr

  • Pinjekerner er dyre

  • Ostene parmesan og pecorino er dyre.

De originale ingredienser i pesto er generelt dyre.

Producenterne af pesto bruger derfor ofte langt billigere solsikkekerneolie eller rapsolie i stedet for olivenolie, solsikkekerner eller cashewnødder i stedet for de dyre pinjekerner og andre typer ost end parmesan og pecorino. Det viser vores test af pesto.

Men hvad koster pestoen, hvis du skal lave den selv af de rigtige ingredienser?

Hjemmelavet pesto genovese

  • To håndfulde basilikumblade (cirka 50 gram): 20 kroner

  • 1,5 dl ekstra jomfru olivenolie: 10 kroner

  • 30 gram pinjekerner: 20 kroner

  • 50 gram parmesan eller Grana Padano: 12 kroner

  • 1-2 fed hvidløg: 1 krone

  • Groft salt

(Priserne er taget ud fra typiske supermarkedsprodukter af god kvalitet).

Opskriften giver cirka 275 gram pesto, og prisen bliver cirka 60 kroner - altså 220 kroner pr. kilo. Det er billigere end de dyreste pestoer i testen, men du kan også købe billigere pesto.

Dyreste pesto i testen er Il Fornaio Økologisk pesto alla genovese med basilikum D.O.P. til 308 kroner kiloet samt Spize Basilikum Pesto, upasteuriseret til 250 kroner kiloet. 

Billig hjemmelavet pesto

Erstatter du nogle af de dyre ingredienser med billigere alternativer, kan prisen komme væsentligt ned. 

  • 2 håndfulde persille (cirka 50 gram): 15 kroner

  • 1,5 dl solsikkeolie: 1,5 kroner

  • 30 gram solsikkekerner: 1 krone

  • 50 gram Grana gusto: 7 kroner

  • 1-2 fed hvidløg: 1 kroner

  • Groft salt

Prisen for cirka 275 gram pesto med denne opskrift bliver cirka 25 kroner, altså 90 kroner pr. kilo. Det er billigere end de fleste pestoer i testen.

Billigste pesto i testen er Baresa Pesto alla Genovese til 58 kroner kiloet.