Vi vil hellere købe energibesparende komfur end ændre indholdet på panden
Danskerne undervurderer effekten af de mest klimavenlige adfærdsændringer og overvurderer effekten af de mindre klimavenlige. Det viser en ny analyse.
Fotokredit: Getty Images
Danskerne undervurderer generelt, hvor stor effekt det har på klimaet at spise mindre oksekød eller at tage på færre flyveture, og velvilligheden til at gøre det er heller ikke særlig stor.
Det viser en ny analyse, som Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen står bag. I analysen har styrelsen sammen med Rambøll Management Consulting kortlagt danskernes viden om de forbrugsrelaterede CO2-udledninger og samtidig set på, hvor forbrugerne oplever de største og de mindste barrierer ved et mere klimavenligt forbrug.
Det vil vi helst ikke give slip på
Den største undervurdering af effekten ved at skifte adfærd finder man hos danskerne, når det handler om at blive vegetar eller reducere kødforbruget.
Færre flyvninger er den adfærdsændring, som danskerne undervurderer næstmest. Til gengæld har vi det med at overvurdere, hvor meget CO2 der reelt kan spares ved at købe genbrug, opgradere husholdningsapparater til mere energibesparende modeller samt købe lokalt.
Tak, fordi du læser med
Som medlem får du adgang til alle test og artikler på tænk.dk for
58 kr. / måned
Ved køb af 12 måneders medlemskab til 695 kr.
Test finder store mængder skadelige pesticider i roser
Roser er en god værtindegave, men måske du skal overveje at give noget andet næste gang, du skal til fest. Der kan nemlig være mange uønskede kemikalier i buketten.
Har du modtaget en kæmpe pakke?
I Danmark er vi europamestre i onlineshopping, og det giver store mængder pakkepostemballage. Hvis vi ovenikøbet modtager produkterne i en for stor emballage, er det svært at se vejen frem mod et mere bæredygtigt forbrug.
Sådan kan tog og busser sætte turbo på den grønne omstilling
Vi kan spare store mængder CO2 hvert år, hvis flere dropper benzinbilen. Det kræver politiske ambitioner og tålmodighed, og at vi selv er villige til at ændre transportvaner.