Forsinkede fly skal ikke betyde bøvl og bureaukrati for forbrugerne | Forbrugerrådet Tænk
Gå til hovedindhold

Få adgang til hele tænk.dk

Bliv medlem

Forsinkede fly skal ikke betyde bøvl og bureaukrati for forbrugerne

Automatisk kompensation ved flyforsinkelser kan være en win-win for både forbrugere og virksomheder, skriver Winni Grosbøll i denne leder.

Winni Grosbøll, direktør i Forbrugerrådet Tænk · 11. marts 2025
Direktør i Forbrugerrådet Tænk Winni Grosbøll

Et par af de varmeste diskussionsemner i dansk og europæisk politik netop nu er afbureaukratisering og konkurrenceevne. 

I Forbrugerrådet Tænk er vi helt med på, at vi skal begrænse unødvendigt bureaukrati og overflødige regler. Men vi skal samtidig huske på, at fornuftige fælles spilleregler faktisk kan styrke både virksomheders konkurrenceevne og vores samfundsmodel. 

Ét sted, hvor der imidlertid er god grund til at luge ud i bureaukratiske processer, er, når vi som forbrugere oplever, at vores fly er forsinket. 

I dag har man som passager som udgangspunkt ret til kompensation fra flyselskabet, hvis ens fly er mere end tre timer forsinket. Det er altså ofte helt enkelt at se, om man har krav på penge. Men så nemt skal det ikke være, for som forbruger får man ikke bare de penge, man har krav på. Man skal først søge om dem via en formular, som kan være godt gemt væk på flyselskabets hjemmeside. Hvis flyselskabet derefter ikke udbetaler kompensationen – og det har vi set masser af eksempler på – kan forbrugeren klage videre til Trafikstyrelsen.

Det kan være en langstrakt proces – i nogle tilfælde har det taget både måneder og halve år for forbrugere at få de penge, de har krav på. Det har betydet, at der som alternativ er opstået en lang række virksomheder, som har lavet en forretning ud af at stå for kontakten til flyselskabet på vegne af forbrugeren og få en eventuel kompensation udbetalt. Bagsiden af medaljen ved den model er, at disse virksomheder typisk snupper op mod halvdelen af den udbetalte kompensation som betaling. Desuden kører de oftest sagerne gennem landets byretter, hvor flysagerne nu tårner sig op og presser retssystemet. 

Vi har altså opbygget et system, der, selv når forbrugeren åbenlyst har ret til at få penge udbetalt, kan involvere papirdynger og juristeri fra både trafikmyndigheder, flyselskaber, kompensationsselskaber, forbrugere og retsvæsen. 

Løsningen på dette bureaukratiske klumpspil er ligetil. I den store del af sagerne, hvor forbrugerne åbenlyst har krav på kompensation, skal flyselskaberne udbetale pengene automatisk. Selskaberne har allerede passagerernes oplysninger, og de ved også, hvilke fly der er forsinkede, og præcis hvor meget de er forsinkede. 

Danmark har EU-formandskabet til efteråret, og netop i de kommende måneder skal EU forny passagerforordningen, der bl.a. handler om forbrugernes ret til kompensation. 

Fra Forbrugerrådet Tænks side opfordrer vi regeringen til at arbejde for, at passagererne automatisk kan få udbetalt de penge, de har krav på, så vi sparer hinanden for en masse unødvendigt papirarbejde og juridiske spilfægterier.

- Winni Grosbøll, direktør, Forbrugerrådet Tænk