Forbrugerrådet Tænk anmelder 8 influencere til Forbrugerombudsmanden
Der er potentielt tale om brud på markedsføringslovens regler om skjult reklame, aggressiv markedsføring, anvendelse af børn og unge i markedsføringen samt markedsføring af uegnede produkter i forhold til børn og unge.
Potentielle brud på markedsføringsloven
Forbrugerrådet Tænk har henover sensommeren 2023 gennemgået en større mængde indhold fra en række influencers på tværs af forskellige sociale medier. Gennemgangen giver os anledning til at mistænke, at der er tale om mange overtrædelser af markedsføringslovens regler. Derfor har vi sendt en anmeldelse til Forbrugerombudsmanden.
Læs anmeldelsen herDisse influencere er anmeldt
- Lakserytteren: Potentielle overtrædelser af bestemmelserne om skjult reklame og brug af børn.
- Morten Münster: To potentielle overtrædelser af bestemmelsen om skjult reklame.
- Oscar og Elias Hole - Kender du det: Potentiel overtrædelse af bestemmelserne om skjult reklame og uegnede produkter.
- Martin Guldborg: Potentiel overtrædelse af bestemmelsen om uegnede produkter.
- Rebecca Charlotte Dahl: To potentielle overtrædelser af bestemmelsen om skjult reklame og en potentiel overtrædelse af bestemmelsen om uegnede produkter.
- Mika Schultz: Potentiel overtrædelse af bestemmelserne om skjult reklame og aggressiv markedsføring.
- Judex: Potentiel overtrædelse af bestemmelsen om aggressiv markedsføring.
- Mr. Spyplant: Potentiel overtrædelse af bestemmelsen om aggressiv markedsføring.
Samtidig er tilknyttede bureauer samt virksomheder, influencerne har samarbejdet med, også anmeldt.
Se en oversigt over det indhold, der er anmeldt.
Modelnummer: Sådan ser du, om varer er ens
Fladskærme, vaskemaskiner og andre hvidevarer kan teknisk set være ens, selv om deres modelnumre er forskellige. Det kan have betydning for pris og prisgaranti.
Prisportaler: Undgå at blive snydt, når du sammenligner priser
Prisportaler kan sammenligne priser – men du kan ikke altid stole på deres resultater.
Din nye seng er altid på tilbud
Da Frederikke Colind Nielsen købte en ny seng, virkede butikkens tilbud for gode til at være sande. Seniorjurist i Forbrugerrådet Tænk opfordrer til skepsis og til at anmelde virksomheder, hvis du falder over ulovlig markedsføring og falske tilbud.