
Brandfare og kvælningsrisiko: Pas på usikre produkter på nettet
Varerne er billige på onlinemarkedspladser uden for EU, men du risikerer, at lampen går i brand, og at kosmetikken indeholder uønsket kemi. Det viser vores gennemgang af 19 produkter.
Lave priser har fået mange danskere til at købe store mængder varer direkte fra Kina på onlinemarkedspladser. Otte ud af ti danske forbrugere, der har købt online, har handlet på markedspladser som Wish, Ebay, Aliexpress og Amazon ifølge tal fra DI Handel. Men når du køber dine produkter i en butik eller på en markedsplads på nettet uden for EU, kan du risikere, at produkterne ikke lever op til samme sikkerhedskrav, som hvis du køber dem inden for EU.
Det europæiske rapporteringssystem for farlige produkter, Safety Gate, rapporterer, at af de 2.253 advarsler om usikre produkter, som EU modtog i 2020, var 50 procent produceret i Kina. Hver fjerde af advarslerne omhandlede legetøj. Safety Gate (også kendt som RAPEX) er et system, hvor EU-landene kan advare hinanden om produkter, der ikke lever op til EU’s krav om produktsikkerhed eller indeholder sundhedsfarlige kemikalier, der fx kan øge risikoen for allergi, kræft og nedsat fertilitet.
Problemer med alle produkter
På bordet foran projektleder Stine Müller og seniorrådgiver Helen Amundsen fra Forbrugerrådet Tænk ligger 19 forskellige og farvestrålende produkter. De har indkøbt de 19 produkter via onlinebutikkerne Wish, Aliexpress, Ebay og Amazon, der alle har hovedsæde uden for EU. Her er bl.a. en legetøjslastbil med lad, en trærangle i røde, orange og grønne farver, en lampe, en bamse, en brandalarm, et børnekosmetiksæt samt et lyseblåt aktivitetsspil.
”Produktgennemgangen viser det samme, som vi har set fra vores tidligere undersøgelser: Kvaliteten er generelt ringe, og der er i mange tilfælde problemer med produktsikkerheden. Vi har en regulering i EU, som er meget anderledes end i fx Kina, hvor mange af varerne produceres,” siger Helen Amundsen.
Tak, fordi du læser med
Som medlem får du adgang til alle test og artikler på tænk.dk for
58 kr. / måned
Ved køb af 12 måneders medlemskab til 695 kr.

Test: Over hvert tredje smykke fra online platforme er ulovlige
Skadelige tungmetaller som cadmium og nikkel er fundet i høje mængder i seks ud af 16 smykker fra online platforme som Ebay, Wish og Shein.

Varer købt uden for EU indeholder ofte skadelig kemi
Optælling viser, at der er ulovlig kemi i knap halvdelen af varerne fra platforme som Amazon, Shein, Temu og Wish.

Online shopping: Sådan klager du over et køb
Det er nemt og bekvemt at handle på nettet, men hvordan klager du, hvis der opstår problemer med en vare, du har købt online? Få et overblik over dine klagemuligheder her.