Gå til hovedindhold

Usikre cykellygter er fortsat i butikkerne

Myndighederne griber ikke ind over for dårlige cykellygter, der er dumpet i test. Små silikonelygter fra danske butikker lever ikke op til reglerne.

Tage Majland · Foto: Getty Images · 5. februar 2019
usikre cykellygter fortsat i butikker

Cykellygter: Små silikonecykellygter dumper test

Små silikonecykellygter med diodepære og knapcellebatteri fylder ikke meget i lommen, og de er derfor nemme at have med på farten.

Silikonecykellygterne koster heller ikke meget. Så har du glemt dit sæt derhjemme, er investeringen i et nyt sæt overkommelig.

Men Forbrugerrådet Tænks test af cykellygter viser, at silikonecykellygter kan give dig en falsk tryghed, hvis de små cykellygter er de eneste lyskilder på din cykel.

Forbrugerrådet Tænk har inden for det seneste halve år testet 12 silikonelygter fra supermarkeder og byggemarkeder, og 8 af dem lever ikke op til de danske regler. Især baglygterne fejler.

Supermarkeder vil stadig sælge silikonelygter

Forbrugerrådet Tænk har spurgt forhandlerne af små silikonecykellygter med diodepære, om de vil stoppe salget af silikonelygter, når så mange af dem er dårlige.

Salling Group og Dagrofa stopper ikke salget

Dagrofa og Salling Group udtaler, at deres lygter er testet og overholder reglerne.

Salget stopper dermed ikke i:

  • Netto
  • Føtex
  • Bilka
  • Meny
  • Spar

Salling Group fortæller, at der er stor efterspørgsel efter de små lygter, men der bliver på sigt ledt efter en ­erstatning for de billige silikonelygter.

Tak, fordi du læser med

Som medlem får du adgang til alle test og artikler på tænk.dk for

58 kr. / måned

Ved køb af 12 måneders medlemskab til 695 kr.

Allerede medlem?

Coop stopper salget og lancerer en ny cykellygte

Et lygtesæt fra Coop (Brugsen, Kvickly, Irma) dumpede testen i efteråret, og nu dumper en baglygte.

Salget af disse lygter stopper, og der kommer om nogle måneder en ny lygte, der lever op til kravene. 

Coop vurderer, at der er behov for billige ­lygter, og derfor vil denne type vare stadig være i supermarkedskoncernens butikker. Men Coop kræver nu skærpet leverandørkontrol af de leverede lygter.

Færdselsstyrelsen vil ikke gøre noget

Testresultaterne fra Forbrugerrådet Tænks 2 test inden for det seneste halve år er sendt til Færdselsstyrelsen, der tager resultaterne til efterretning – men den ansvarlige myndighed vil ikke gøre mere.

Færdselsstyrelsen har ikke på nuværende tidspunkt planlagt en kontrolindsats rettet mod cykellygter. Styrelsen hilser altid saglige informationer om produkter på markedet meget velkommen. Færdselsstyrelsen vil anvende sådanne informationer i den overordnede risikovurdering og prioritering af fremtidige kontrolindsatser.

Myndighederne henviser til, at producenterne har ­ansvaret for, at lygterne lever op til kravene.

Færdselsstyrelsen har noteret sig, at den på baggrund af Forbrugerrådet Tænks test af cykel­lygter og efterfølgende korrespondance med de ansvarlige producenter har modtaget henvendelser fra virksomheder, der ønsker vejledning om krav til cykellygter.

Forbrugerrådet Tænks test af cykellygter har altså haft en vis effekt i branchen.

Sikker Trafik og Cyklistforbundet: Brug for bedre kontrol

Der er ifølge Sikker Trafik tydeligvis brug for, at markedet ­bliver kontrolleret. De dårlige cykellygter bør fjernes fra butikkerne, så forbrugerne kan stole på, at cykellygter opfylder kravene og giver reel ­synlighed i trafikken. Dårlige cykellygter giver falsk tryghed.

Cyklistforbundet bakker op om den nødvendige kontrolindsats, da synlighed i trafikken er afgørende for cyklisters trafiksikkerhed. Derfor vil Cyklistforbundet også i dialogen med Folketingets transportordførere tage spørgsmålet op.

Færdselsstyrelsen og andre myndigheders kontrolindsatser bør ifølge Cyklistforbundet være forbrugerens garanti for, at der er orden i tingene. Men Cyklistforbundet kommer også med et opråb til de cykelhandlere, der sælger noget bras.

Forbrugerrådet Tænk mener: Myndigheder og forhandlere skal gøre mere for cyklisters sikkerhed


”Forbrugerrådet Tænk har flere gange testet cykellygter, og hver gang dumper et stort antal. Du køber jo cykellygter for at være sikker i mørket, så det er en alvorlig sag, når cykellygterne ikke lyser godt nok. Det er for dårligt, at hverken forhandlere og myndighederne gør mere for vores sikkerhed og fjerner de dårlige lygter.”

Helen Amundsen, seniorrådgiver i Forbrugerrådet Tænk