Råd, nævn og udvalg: Her taler Forbrugerrådet Tænk din sag Gå til hovedindhold

Få adgang til alt indhold på tænk.dk, medlemsmagasinet og meget mere.

Bliv medlem

Råd, nævn og udvalg Her taler Forbrugerrådet Tænk din sag

Forbrugerrådet Tænk repræsenterer dig som forbruger i mange råd, nævn og udvalg. Se listen her.

Forbrugerrådet Tænk er repræsenteret i mange råd, nævn og udvalg, som forbereder den lovgivning, der påvirker din og andre forbrugeres hverdag. 

Se hele listen over alle de råd, nævn og udvalg, hvor vi repræsenterer dig

  • (Datoen i parentes angiver, hvornår der skal ske genudpegning)

    Boligministeriet

    * EU-specialudvalget for bolig
    Martin Salamon, sekretariatet
    Jakob Steenstrup, sekretariatet

    Bolig- og Planstyrelsen:

    * Branchepanel for Byggeri
    Helen Amundsen, sekretariatet

    * Arbejdsgruppe vedr. byggeskadeforsikring
    Jakob Steenstrup, sekretariatet

    * Koordineringsudvalg for bæredygtigt byggeri
    Christen Monberg (Repair Café Danmark)

    Erhvervsministeriet

    * Erhvervslivets EU- og regelforum
    (November 2022)
    Mads Reinholdt, sekretariatet
    Suppleant: Mette Raun Fjordside, sekretariatet

    * Erhvervslivets EU- og regelforums arbejdsgruppe for tidlig interessevaretagelse
    Kim Fogtmann, sekretariatet
    Martin Salamon, sekretariatet

    * Erhvervslivets EU- og regelforums arbejdsgruppe om GDPR
    Anette Høyrup, sekretariatet

    * Erhvervslivets EU- og Regelforums arbejdsgruppe om adgang til (og barrierer for) anvendelse af data
    Anette Høyrup, sekretariatet

    * Erhvervslivets EU- og Regelforums arbejdsgruppe om bæredygtighed
    Vibeke Myrtue Jensen, sekretariatet

    * Erhvervslivets EU- og regelforums arbejdsgruppe om kontrol og tilsyn
    Helen Amundsen, sekretariatet

    * Det rådgivende udvalg for Konkurrencerådet
    (1. september 2024)
    Morten Bruun Pedersen, sekretariatet

    * Rejsegarantifonden, bestyrelsen
    (1. juli 2024)
    Jens Loft Rasmussen, Cyklistforbundet
    (1. juli 2023)
    Vagn Jelsøe, sekretariatet

    * Stormrådet
    (1. september 2024)
    Jette Kammer Jensen, personligt medlem
    Suppleant: Jakob Steenstrup, sekretariatet

    * Udvalg om finansieringsregler for andelsboliger
    Morten Bruun Pedersen, sekretariatet

    * Følgegruppe vedr. direktivforslaget om styrkelse af de nationale konkurrencemyndigheders håndhævelse af konkurrencereglerne
    Morten Bruun Pedersen, sekretariatet

    * Følgegruppe vedr. Kommissionens hvidbog om udenlandske subsidier
    Morten Bruun Pedersen, sekretariatet

    * Referencegruppe for industripolitik
    Morten Bruun Pedersen, sekretariatet

    * EU-specialudvalget for den finansielle sektor
    Jacob Ruben Hansen, sekretariatet
    Morten Bruun Pedersen, sekretariatet
    Jakob Steenstrup, sekretariatet

    * EU-specialudvalget for konkurrenceevne, vækst og forbrugerspørgsmål
    Martin Salamon, sekretariatet
    Morten Bruun Pedersen, sekretariatet

    Digitaliseringsstyrelsen:

    * Cybersikkerhedsrådet
    (31. december 2023)
    Mette Raun Fjordside, sekretariatet

    Erhvervsstyrelsen:

    * Arbejdsgruppe om eftersyn af sanktionsmuligheder for Disciplinærnævnet for Ejendomsmæglere
    Jakob Steenstrup, sekretariatet

    Finanstilsynet:

    * Garantifonden for skadesforsikringsselskaber, bestyrelsen
    (31. oktober 2024)
    Regitze Buchwaldt, sekretariatet
    Suppleant: Jakob Steenstrup, sekretariatet

    * Uddannelsesudvalget (investeringsprodukter)
    (31. juli 2023)
    Jacob Ruben Hansen, sekretariatet

    * Uddannelsesudvalget (forsikringsområdet)
    (30. april 2023)
    Jakob Steenstrup, sekretariatet

    * ESMA-forum
    Jacob Ruben Hansen, sekretariatet

    * Fintech Forum
    Jacob Ruben Hansen, sekretariatet

    * Dialogforum om idéudvikling til forbrugeroplysning 
    Jacob Ruben Hansen, sekretariatet

    Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen:

    * SoMeForumDK
    Mette Raun Fjordside, sekretariatet

    Nævnenes Hus:

    * Forbrugerklagenævnet
    (31. maj 2023)
    Anita Barbesgaard, personligt medlem
    Claus Petter Busch, AOF Danmark
    Lars Clark, personligt medlem
    Frederik Dehlholm, DM
    Per Jensen, Dyrenes Beskyttelse
    Rut Jørgensen, personligt medlem
    Torben Steenberg, personligt medlem
    Britt Vangsted, personligt medlem
    Regitze Buchwaldt, sekretariatet
    Susanne Danø, sekretariatet
    Kim Fogtmann, sekretariatet
    Vagn Jelsøe, sekretariatet
    Uffe Rabe Krag, sekretariatet
    Jakob Steenstrup, sekretariatet

    * Forbrugerklagenævnets forretningsudvalg
    (31. maj 2023)
    Vagn Jelsøe, sekretariatet
    Uffe Rabe Krag, sekretariatet

    * Disciplinær- og klagenævnet for beskikkede bygningssagkyndige
    (7. februar 2023)
    Peter Ib Andersen, Lejernes Landsorganisation
    Helen Amundsen, sekretariatet

    * Disciplinærnævnet for Ejendomsmæglere
    (31. oktober 2022)
    Anita Barbesgaard, personligt medlem
    Jakob Steenstrup, sekretariatet
    Suppleant: Anne-Mette Meyer Pedersen, Danske Ølentusiaster
    Suppleant: Jacob Ruben Hansen, sekretariatet

    * Miljø- og Fødevareklagenævnets sagkyndige afdeling ”Fødevareforhold”
    (1. februar 2025)
    Stine Vuholm, sekretariatet
    Suppleant: Per Jensen, Dyrenes Beskyttelse

    Sikkerhedsstyrelsen:

    * Advisory Board
    Mads Reinholdt, sekretariatet

    * Rådet for El- og Gasteknisk Sikkerhed
    (11. februar 2024)
    Christian Jarby, Rådet for Grøn Omstilling

    * Markedsovervågningsudvalget
    Helen Amundsen, sekretariatet

    * Følgegruppe for huseftersynsordningen
    Helen Amundsen, sekretariatet
    Jakob Steenstrup, sekretariatet

    Finansministeriet

    * Det Økonomiske Råd
    (1. oktober 2019)
    Anja Philip, Forbrugerrådet Tænks formand

    * Det Miljøøkonomiske Råd
    (1. oktober 2019)
    Christian Ege, Rådet for Grøn Omstilling

    Justitsministeriet

    * Sø- og Handelsretten
    (1. januar 2024)
    Anita Barbesgaard, personligt medlem
    Andreas Bech, DM
    Bitte Dyrberg, personligt medlem
    Flemming Kjærulf, Dansk Aktionærforening
    André Just Vedgren, personligt medlem

    * Advokatnævnet
    (23. januar 2027)
    Per Jensen, Dyrenes Beskyttelse
    (1. juli 2025)
    Kim Fogtmann, sekretariatet
    (1. juni 2027)
    Stedfortræder: Anita Barbesgaard, personligt medlem
    (18. april 2024)
    Stedfortræder: Anne Dehn Jeppesen
    (1. juli 2025)
    Stedfortræder: Jakob Steenstrup, sekretariatet

    * Datarådet
    (15. marts 2026)
    Uffe Rabe Krag, sekretariatet
    Stedfortræder: Anette Høyrup, sekretariatet

    * Dataetisk Råd
    (3. maj 2023)
    Anette Høyrup, sekretariatet

    * Indsamlingsnævnet
    (1. juli 2026)
    Lone Buchardt, sekretariatet
    Stedfortræder: Jakob Steenstrup, sekretariatet

    * Udvalget om revision af reglerne om retshjælp og fri proces
    Kim Fogtmann, sekretariatet

    * Udvalget om revision af auktionslederloven og lov om handel med brugte genstande samt pantlånervirksomhed
    -

    * Det Dyreetiske Råd
    (1. juli 2025)
    Per Jensen, Dyrenes Beskyttelse

    * Det Kriminalpræventive Råd, plenarforsamlingen
    Jette Kammer Jensen, personligt medlem
    Mette Raun Fjordside, sekretariatet

    * Det Kriminalpræventive Råds Borgerudvalg
    Jette Kammer Jensen, personligt medlem
    Mette Raun Fjordside, sekretariatet

    * Følgegruppe for Retsplejerådet
    Jakob Steenstrup, sekretariatet

    * Juridisk Specialudvalg
    Kim Fogtmann

    Datatilsynet:

    * Kontaktudvalg for erhvervslivet
    Tine Weirsøe, Forbundet Kultur og Information

    Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet

    Energistyrelsen:

    * Rådet for Energieffektiv Omstilling
    (31. december 2023)
    Kern Lærkholm Petersen, Jordbrugsakademikerne
    Suppleant: Martin Salamon, sekretariatet

    * Energinet.dk's interessentforum
    (31. december 2025)
    Martin Salamon, sekretariatet

    * Branchepanel for Byggevarer
    Søren Dyck-Madsen, Rådet for Grøn Omstilling

    * Følgegruppe til elpristavlen.dk
    Martin Salamon, sekretariatet

    * Følgegruppe til Arbejdsgruppe om tariffer i elsystemet
    Martin Salamon, sekretariatet

    * Specialudvalget for Energi-, Forsyning- og Klimapolitik
    Vibeke Myrtue Jensen, sekretariatet
    Martin Salamon, sekretariatet

    Forsyningstilsynet:

    * Forsyningstilsynets kontaktudvalg
    Martin Salamon, sekretariatet

    Kulturministeriet

    * Medierådet for Børn og Unge
    (30. april 2025)
    Mette Raun Fjordside, sekretariatet

    * Følgegruppe for Bogpanelet
    Morten Bruun Pedersen, sekretariatet

    * Brancheforum for digital radio
    Martin Salamon, sekretariatet

    Miljøministeriet

    Miljøstyrelsen:

    * Kemikalieforum
    Claus Jørgensen, sekretariatet

    * Kosmetikrådet
    (31. december 2021)
    Claus Jørgensen, sekretariatet

    * Miljømærkenævnet
    Claus Jørgensen, sekretariatet
    Suppleant: Vagn Jelsøe, sekretariatet

    * Miljømærkenævnets kontaktgruppe vedr. Svanemærket for Investeringsfonde
    Jacob Ruben Hansen, sekretariatet

    * Biocidpanelet
    Claus Jørgensen, sekretariatet

    * Dansk Producentansvars System, bestyrelsen
    (1. kvartal 2023)
    Lone Mikkelsen, Rådet for Grøn Omstilling

    * Forum for emballageplastik
    Claus Jørgensen, sekretariatet
    Stine Müller, sekretariatet

    * Følgegruppe vedr. EU-Kommissionens indsats for udvikling af metoderamme for Produkt Environmental Footprint (PEF) og Organisational Environmental Footprint (OEF)
    Claus Jørgensen, sekretariatet

    * Følgegruppe for Sustainable Products Initiative
    Claus Jørgensen, sekretariatet

    * Kontaktudvalg under vandsektorloven
    Martin Salamon, sekretariatet

    * EU-specialudvalget vedr. miljø
    Claus Jørgensen, sekretariatet
    Vibeke Myrtue Jensen, sekretariatet

    Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri

    * Det Rådgivende Fødevareudvalg
    (30. april 2022)
    Camilla Udsen, sekretariatet
    Stine Vuholm, sekretariatet

    * EU-underudvalget
    Stine Vuholm, sekretariatet

    * ONE\THIRD - Tænketank om forebyggelse af madspild og fødevaretab
    Camilla Udsen, sekretariatet
    Marie Dehn Holgersen, sekretariatet

    * §2-udvalget (landbrug)
    Stine Vuholm, sekretariatet

    * Følgegruppe for handlingsplan for plantebaserede fødevarer
    Camilla Udsen, sekretariatet

    * Følgegruppe for mærkningsordningen NaturSkånsom
    Stine Vuholm, sekretariatet

    * Interessentnetværket for miljø og fødevarer
    Stine Vuholm, sekretariatet

    Fødevarestyrelsen:

    * Strategisk Interessentudvalg
    (30. april 2025)
    Stine Vuholm, sekretariatet

    * Arbejdsgruppe om udvikling af klimamærke til fødevarer
    Karin Breck, sekretariatet

    * Det danske Codex Alimentarius Udvalg
    Stine Vuholm, sekretariatet

    * Dialogforum for ernærings- og sundhedsanprisninger
    Stine Vuholm, sekretariatet

    * Dialogforum for mærkning 
    Stine Vuholm, sekretariatet

    * Dialogforum for kontrol
    Stine Vuholm, sekretariatet

    Landbrugsstyrelsen:

    * Det Økologiske Fødevareråd
    (1. oktober 2022)
    Camilla Udsen, sekretariatet

    * Internationalt Center for Forskning i Økologisk Jordbrug og Fødevaresystemer (ICROFS), bestyrelsen
    (31. december 2021)
    Thomas Vang Jørgensen, Jordbrugsakademikerne

    * Udvalget for kontrol med økologisk jordbrugsproduktion
    (1. oktober 2022)
    Bo Egelund, personligt medlem

    * Fiskeafgiftsfonden, bestyrelsen
    (1. maj 2023)
    Birgitte Heje Larsen, Dyrenes Beskyttelse

    * Fjerkræafgiftsfonden, bestyrelsen
    (1. november 2024)
    Pernille Charlotte Tillisch, Den Danske Dyrlægeforening, Faggruppe for samfund, sundhed og velfærd

    * Fonden for økologisk landbrug, bestyrelsen
    (1. november 2024)
    Camilla Udsen, sekretariat

    * Frøafgiftsfonden, bestyrelsen
    (1. november 2024)
    Benny Elmann-Larsen, personligt medlem
    Kern Lærkholm Petersen, Jordbrugsakademikerne

    * Kvægafgiftsfonden, bestyrelsen
    (1. november 2024)
    Kirstin Dahl Pedersen, Den Danske Dyrlægeforening, Faggruppe for samfund, sundhed og velfærd

    * Mælkeafgiftsfonden, bestyrelsen
    (1. november 2024)
    Anja Putzer, Den Danske Dyrlægeforening, Faggruppe for samfund, sundhed og velfærd

    * Pelsdyrafgiftsfonden, bestyrelsen
    (1. november 2024)
    Bente Østergaard Nielsen, Den Danske Dyrlægeforening, Faggruppe for samfund, sundhed og velfærd

    * Produktionsafgiftsfonden for frugt og gartneriprodukter, bestyrelsen
    (1. november 2024)
    Leif Bach Jørgensen, Rådet for Grøn Omstilling

    * Promilleafgiftsfonden for frugtavlen og gartneribruget, bestyrelsen
    (1. november 2024)
    Bo Egelund, personligt medlem
    Leif Bach Jørgensen, Rådet for Grøn Omstilling

    * Promilleafgiftsfonden for landbrug, bestyrelsen
    (1. november 2024)
    Knud Foldschack, advokat
    Vagn Jelsøe, sekretariatet

    * Svineafgiftsfonden, bestyrelsen
    (1. november 2024)
    Kern Lærkholm Petersen, Jordbrugsakademikerne

    Sundhedsministeriet

    * Tandskadeankenævnet
    Tina Jønsson, Patientforeningen Danmark

    Styrelsen for Patientklager:

    * Sundhedsvæsenets Disciplinærnævn
    (1. januar 2023)
    Anita Barbesgaard, personligt medlem
    Per Jensen, Dyrenes Beskyttelse
    Inge Pallesen, personligt medlem
    Regitze Buchwaldt, sekretariatet

    * Ankenævnet for Patienterstatning
    (1. januar 2023)
    Anita Barbesgaard, personligt medlem
    Per Jensen, Dyrenes Beskyttelse
    Inge Pallesen, personligt medlem
    Nina Rahbek, personligt medlem
    Rasmus Kjær Slot, Danske Studerendes Fællesråd
    Birgith Sloth, DM
    Tayo Lill Andreasen, DM
    -
    Suppleant: Zanny Arina Lundgaard, Patientforeningen Danmark
    Suppleant: Regitze Buchwaldt, sekretariatet

    * Det Rådgivende Praksisudvalg vedr. Styrelsen for Patientklager
    (31. december 2022)
    -
    Suppleant: Anita Barbesgaard, personligt medlem

    Styrelsen for Patientsikkerhed:

    * Råd vedrørende alternativ behandling
    Anette Ulstrup, personligt medlem

    Lægemiddelstyrelsen:

    * Rådet for lægemiddelovervågning
    Rosemarie Wedell-Wedellsborg, Kvinderådet

    * Lægemiddelnævnet
    (1. oktober 2025)
    Kim Fogtmann, sekretariatet

    * Udvalg for medicinsk udstyr
    (Marts 2023)
    -

    Transportministeriet

    * EU-specialudvalget for transport
    Gry Midttun, sekretariatet
    Vibeke Myrtue Jensen, sekretariatet

    Trafikstyrelsen:

    * Rådet for Dansk Luftfart
    Vibeke Myrtue Jensen, sekretariatet

    * Branchepanelet for Luftfart
    Vibeke Myrtue Jensen, sekretariatet

    Uddannelses- og Forskningsministeriet

    * Klagenævn for domænenavne
    (22. juni 2025)
    Ulla Malling, sekretariatet
    Suppleant: Christian Schmidt, personligt medlem

    * Rådgivende Udvalg for Institut for Fødevare- og Ressourceøkonomi, Københavns Universitet
    (august 2025)
    Anja Philip, formand

    * DTU Fødevareinstituttets Advisory Board
    (November 2023)
    -

    * DTU Fødevareinstituttets interessentgruppe for ernæring
    Camilla Udsen, sekretariatet
    Stine Vuholm, sekretariatet

    * DTU Zoonose Interessentkontaktgruppe
    Camilla Udsen, sekretariatet
    Stine Vuholm, sekretariatet

    Udenrigsministeriet

    * Forum for fair og bæredygtig handelspolitik
    Vagn Jelsøe, sekretariatet

    * Forum for fair og bæredygtig handelspolitik, kernegruppen
    Vagn Jelsøe, sekretariatet

    * Handelspolitisk Specialudvalg
    Vagn Jelsøe, sekretariatet

  • (Datoen i parentes angiver, hvornår der skal ske genudpegning)

    2030-panelet (koordinationsgruppen for Folketingets tværpolitiske netværk for FN’s verdensmål)

    Anja Philip, formand

    2030-panelets arbejdsgruppe om VNR (rapportering til FN)

    Vibeke Myrtue Jensen, sekretariatet

    92-gruppens CSR-udvalg

    Vibeke Myrtue Jensen, sekretariatet

    Advisory Board for Tænketanken Frej

    Camilla Udsen, sekretariatet

    Advisory board i projekt om elektroniske produkters levetid og reparation - Circulating Electronics

    Vagn Jelsøe, sekretariatet

    Alkoholreklamenævnet

    -
    Suppleant: Jakob Steenstrup, sekretariatet

    Apotekernævnet

    (1. september 2024)
    Anette Høyrup, sekretariatet

    Center for Lov og Ret, Advokatsamfundet

    Anette Høyrup, sekretariatet
    Anja Philip, formand

    DANAK, Den Danske Akkrediterings- og Metrologifond, bestyrelsen

    (29. november 2023)
    Christian Jarby, Rådet for Grøn Omstilling

    Danmarks grønne tænketank CONCITO, rådet

    Frederik Giese, sekretariatet

    Danmarks grønne tænketank CONCITO, følgegruppe om forbrugeradfærd

    Vibeke Myrtue Jensen, sekretariatet

    Danmarks grønne tænketank CONCITO, fødevaregruppe

    Camilla Udsen, sekretariatet
    Stine Vuholm, sekretariatet

    Danmarks Nationalbanks repræsentantskab

    (31. marts 2027)
    Anja Philip, formand

    Danmarks Nationalbanks Betalingsråd

    Uffe Rabe Krag, sekretariatet
    Suppleant: Jacob Ruben Hansen, sekretariatet

    Dansk Internet Forum (DIFO)

    (30. april 2023)
    Agnete Sylvest Jensen, sekretariatet

    DanWatch, bestyrelsen

    Esben Grønborg Geist, sekretariatet

    DK Hostmaster A/S, bestyrelsen

    (30. april 2023)
    Agnete Sylvest Jensen, sekretariatet

    e-mærket, bestyrelsen

    Kim Fogtmann, sekretariatet

    e-mærkets klageinstans

    Susanne Engstrøm, FTF
    Vagn Jelsøe, sekretariatet

    Etisk Handel Danmark, bestyrelsen

    Suppleant: Vibeke Myrtue Jensen, sekretariatet

    Firkløversamarbejdet

    Camilla Udsen, sekretariatet
    Sofie Søndergaard Risborg, sekretariatet

    Fonden Teknologirådets repræsentantskab

    Vibeke Myrtue Jensen, sekretariatet

    Forum for fødevarereklamer

    Stine Vuholm, sekretariatet

    Følgegruppe vedr. Nævnet for speciallægevalg

    Regitze Buchwaldt, sekretariatet
    Jakob Steenstrup, sekretariatet

    Klimarådets Klimadialogforum

    Vibeke Myrtue Jensen, sekretariatet

    Kontrolkomitéen vedrørende DB Kontrol

    (november 2022)
    Anja Putzer, Den Danske Dyrlægeforening, Faggruppe for samfund, sundhed og velfærd

    Netværket for Europas Grønne Omstilling

    Vagn Jelsøe, sekretariatet

    Netværk for Fremtidens Planteproteiner

    Stine Vuholm, sekretariatet
    Marie Dehn Holgersen, sekretariatet

    Partnerskab for Bæredygtigt Fiskeri 

    Stine Vuholm, sekretariatet

    Politiets Forum for IT Kriminalitet (FIT), styregruppe

    Ulla Malling, sekretariatet

    Rådet for Digital Sikkerhed, bestyrelsen

    Anette Høyrup, sekretariatet

    Styregruppe for D-mærket (Mærkningsordning for it-sikkerhed og ansvarlig dataanvendelse)

    Tine Weirsøe, Forbundet Kultur og Information
    Anette Høyrup, sekretariatet

    Teleindustriens netneutralitetsforum

    Martin Salamon, sekretariatet

    Tænkehandletank om DataEthics

    Anette Høyrup, sekretariatet

    Dansk Standard (DS):

    Standardiseringspolitisk Forum

    (1. januar 2022)
    Helen Amundsen, sekretariatet

    Forbrugerkomitéen

    Helen Amundsen, sekretariatet

    Innovationspanel

    Helen Amundsen, sekretariatet
    Vibeke Myrtue Jensen, sekretariatet
    Claus Jørgensen, sekretariatet

    Partnerskabet for bæredygtighed, digitalisering og standardisering 

    Deltager afhænger af emne for møde

    DS' udvalg:

    * S 002 Døre, vinduer, skodder, porte  og beslag
    Helen Amundsen, sekretariatet

    * S 167 Sikkerhed for legetøj
    Helen Amundsen, sekretariatet
    Claus Jørgensen, sekretariatet

    *S 194 Postservice og ydelser
    Martin Salamon, sekretariatet

    * S 230 Legepladsudstyr
    Helen Amundsen, sekretariatet

    * S 230 A-01 Ad hoc-gruppe for naturleg
    Helen Amundsen, sekretariatet

    * S 256 Møbler og inventar
    Helen Amundsen, sekretariatet

    * S 269 Emballage og miljø
    Helen Amundsen, sekretariatet

    * S 274 Vejtransport og telematik
    Helen Amundsen, sekretariatet

    * S 286 Børneomsorgsprodukter
    Helen Amundsen, sekretariatet

    * S 336 Personlige værnemidler
    Helen Amundsen, sekretariatet

    * S 352 Sikkerhed af hjelme
    Helen Amundsen, sekretariatet

    * S 396 Allergener og kosmetik
    Claus Jørgensen, sekretariatet

    * S 397 Samfundsmæssig Ansvarlighed, CSR-Forum
    Vibeke Myrtue Jensen, sekretariatet

    * S 444 Automatisk Datafangst
    Anette Høyrup, sekretariatet

    * S 476 Biopejse
    Helen Amundsen, sekretariatet

    * S 479 Lightere
    Helen Amundsen, sekretariatet

    * S 557 Smart grid
    Martin Salamonsen, sekretariatet

    * S 561 Sikkerhed af elektriske husholdningsapparater
    Helen Amundsen, sekretariatet

    * S-824 E-cigaretter
    Helen Amundsen, sekretariatet

    * S 845 Forlystelsesudstyr og underholdnings- og eventteknologi
    Helen Amundsen, sekretariatet

    * S-854 Sårbare forbrugere
    Helen Amundsen, sekretariatet

    * S 855 Kunstig Intelligens
    Anette Høyrup, sekretariatet

    * S-856 Hospitals- og plejesenge
    Helen Amundsen, sekretariatet

    * S-877 Mundbind til brug i det offentlige rum
    Christel Søgaard Kirkeby, sekretariatet

    * S-1000 Bæredygtighed og forretningsudvikling
    Jacob Ruben Hansen, sekretariatet