Klagenævn: Her taler Forbrugerrådet Tænk din sag Gå til hovedindhold

Få adgang til alt indhold på tænk.dk, medlemsmagasinet og meget mere.

Bliv medlem

Klagenævn Her taler Forbrugerrådet Tænk din sag

Forbrugerrådet Tænk repræsenterer danske forbrugere i klage- og ankenævn. Her kan du se, hvilke private klagenævn vi repræsenterer forbrugerne i.

Klagesystemet i Danmark består af en række statslige og private ankenævn, hvor du kan få hjælp, hvis du er uenig med en erhvervsdrivende, som har solgt dig en vare eller en ydelse. 

Forbrugerrådet Tænk sidder i en lang række klagenævn. Vi afgør ikke klagerne i ankenævnene, men vi er forbrugernes repræsentanter, når klagesagerne skal afgøres.

Forbrugerrådet Tænk er repræsenteret i følgende private klagenævn:

(Datoen i parentes angiver, hvornår der skal ske genudpegning)

Ankenævnet for Bus, Tog og Metro

(1. januar 2024)
Torben Steenberg, Danske Ølentusiaster
Gry Midttun, sekretariatet
Rolf Olsen, sekretariatet
Suppleant: Anders Albrechtsen, sekretariatet

Ankenævnet for Bus, Tog og Metro, forretningsudvalget

Lars Wiinblad, sekretariatet

Ankenævnet for Feriehusudlejning

(30. oktober 2023)
Flemming Kjærulf, Dansk Aktionærforening
(4. april 2023)
Regitze Buchwaldt, sekretariatet
(4. april 2023)
Suppleant: Jakob Steenstrup

Ankenævnet for Fondsmæglerselskaber

(31. december 2024)
Finn Borgquist, Forbrugsforeningen
Lisbeth Baastrup, personligt medlem
Kim Korup Eriksen, personligt medlem
Poul Erik Jensen, Danske Ølentusiaster
Jørn Ravn, personligt medlem
Anna Marie Schou Ringive, Dansk Aktionærforening
Jacob Ruben Hansen, sekretariatet
Morten Bruun Pedersen, sekretariatet
Tina Thygesen, sekretariatet

Ankenævnet for Forsikring

Peer Brusgaard, personligt medlem
(1. januar 2022)
Susanne Engstrøm, personligt medlem
(1. november 2024)
Per Jensen, Dyrenes Beskyttelse
(3. maj 2024)
Poul Erik Jensen, Danske Ølentusiaster
(5. november 2023)
Jette Kammer Jensen, personligt medlem
(21. december 2023)
Anne Lise Knørr, Danske Ølentusiaster
(14. september 2023)
Keld Volder, personligt medlem
(3. maj 2025)
Suppleant: Bitte Dyrberg, personligt medlem
(31. januar 2025)
Regitze Buchwaldt, sekretariatet
(8. august 2025)
Anne Dehn Jeppesen, sekretariatet
(16. december 2023)
Jakob Steenstrup, sekretariatet
(16. februar 2021)

Ankenævnet for Hotel, Restaurant og Turisme

(1. november 2025)
Vibeke Myrtue Jensen, sekretariatet
Suppleant: Regitze Buchwaldt, sekretariatet

Ankenævnet for Køreundervisning

(13. september 2023)
Yuriy Fog Axelsen, FDM
Anne Lise Knørr, Danske Ølentusiaster
Suppleant: Kristina Weile, FDM
Suppleant: Elsebet Gøtz Gjetting, personligt medlem

Ankenævnet for Tekniske Installationer

(27. januar 2024)
Poul Erik Jensen, Danske Ølentusiaster
Suppleant: Flemming Kjærulf, Dansk Aktionærforening

Ankenævnet på Energiområdet

(1. november 2025)
Christian Jarby, Rådet for Grøn Omstilling
Christian Sand, sekretariatet
Suppleant:
Regitze Buchwaldt, sekretariatet

Ankenævnet på Energiområdet, forretningsudvalget

(1. november 2025)
Karin Breck

Byggeriets Ankenævn

(1. juli 2023)
Poul Erik Jensen, Danske Ølentusiaster
Peter Ib Andersen, Lejernes Landsorganisation
Suppleant: Helen Amundsen, sekretariatet

Byggeriets Ankenævn, forretningsudvalget

Uffe Rabe Krag, sekretariatet

Det Finansielle Ankenævn

(31. december 2024)
Finn Borgquist, Forbrugsforeningen
Lisbeth Baastrup, personligt medlem
Kim Korup Eriksen, personligt medlem
Poul Erik Jensen, Danske Ølentusiaster
Jørn Ravn, personligt medlem
Anna Marie Schou Ringive, Dansk Aktionærforening
Jacob Ruben Hansen, sekretariatet
Morten Bruun Pedersen, sekretariatet
Tina Thygesen, sekretariatet

Det Finansielle Ankenævns styregruppe

Vagn Jelsøe, sekretariatet

Håndværkets Ankenævn

(1. oktober 2023)
Peter Ib Andersen, Lejernes Landsorganisation
Suppleant: Helen Amundsen, sekretariatet

Håndværkets Ankenævn, forretningsudvalget

Vagn Jelsøe, sekretariatet

Klagenævnet for Ejendomsformidling

(12. april 2025)
Jakob Steenstrup, sekretariatet
(13. juli 2025)
Suppleant: Jacob Ruben Hansen

Klagenævnet for Taxi

(8. december 2023)
Anne Lise Knørr, Danske Ølentusiaster
Rolf Olsen, sekretariatet
Suppleant: Per Jensen, Dyrenes Beskyttelse
Suppleant: Vibeke Myrtue Jensen, sekretariatet

Pakkerejse-ankenævnet

(24. juni 2025)
Lis Kræmmer, DM
(1. maj 2023)
Vibeke Myrtue Jensen, sekretariatet
(28. januar 2025)
Suppleant: Erik Thomassen, personligt medlem
(1. november 2024)
Suppleant: Regitze Buchwaldt, sekretariatet

Pakkerejse-ankenævnets stifterkreds

Vagn Jelsøe, sekretariatet

Parkeringsklagenævnet

(5. maj 2024)
Per Jensen, Dyrenes Beskyttelse
(11. juli 2025)
Suppleant: Bitte Dyrberg, personligt medlem
(Oktober 2024)
Suppleant: Vibeke Myrtue Jensen, sekretariatet

Teleankenævnet

(1. oktober 2024)
Helene Toxværd, Lejernes Landsorganisation
André Just Vedgren, personligt medlem
Michael Ørnø, Dansk IT
Christian Sand, sekretariatet
Suppleant: Michael Haddar, sekretariatet

Teleankenævnets baggrundsgruppe

Karin Breck, sekretariatet