Se mere
"Adr!” Ikke alle grøntsagerne falder i lige god jord under Tænks smagstest hos 2. klasserne på Holbergskolen i København. Men selv om stuvet grønkål udløser mange grimasser, er hakket grønkål med æbletern en af børnenes favoritter.
Tænk har i dagens anledning allieret sig med Ole Poulsen, som ud over at undervise i hjemkundskab på Holbergskolen også er forfatter til flere bøger om børn og mad samt tilknyttet Meyers Madhus, hvor han underviser i kulinarisk fritidsordning for børn.
Bland kendte grøntsager med ukendte
Ifølge Ole Poulsen kan det ofte være en god ide at blande nye grøntsager med noget, børnene kender og holder af, når de skal smage på det første gang.
Generelt viser Tænks undersøgelse, at jo flere grøntsager børnene kender, jo større er chancen for, at de kan lide nye grøntsager, når de bliver introduceret for dem.
Det er Ole Poulsens erfaring, at når børn siger, de ikke kan lide en bestemt grøntsag, så dækker det ofte over, at de ikke har smagt den før. Han synes derfor ikke, at forældrene skal give op, når deres børn siger, at de ikke kan lide en grøntsag. I stedet kan man prøve at tilberede grøntsagerne på nye måder.
Af Julie Hjerl Hansen / Foto Jonas Pryner Andersen
Vær aktiv
Vær med til at gøre det bedre at være forbruger. Du kan blive medlem, markedsagent, tilmelde dig Brugerbasen eller være med i en af vores kampagner
Vær med her



