Testresultater
Gode råd
Forbrugerne har betalt dyrt for de seneste års digitalisering af deres tv. Den samlede udgift til indkøb af nyt tv-udstyr løber op i tre milliarder kroner.
Det viser beregninger, som Tænk har foretaget på baggrund af tal fra Brancheforeningen for Forbrugerelektronik (BFE).
Det er første gang, der er sat beløb på politikernes beslutning om at lukke det analoge tv-signal og overgå til MPEG2 i 2009 for derefter at skifte til MPEG4-formatet i januar 2012.
Myndigheder ville ikke vente på MPEG4
”Ændringerne i tv-signalet har kostet forbrugerne dyrt. Man kan helt klart diskutere, om myndighederne ikke burde have ventet med digitaliseringen, så forbrugerne kunne have hoppet direkte til MPEG4-formatet og sprunget MPEG2-fasen over,” siger professor på Aalborg Universitets Center for Kommunikation, Medier og Informationsteknologier, Knud Erik Skouby.
Problemet var, at hverken myndigheder eller politikere dengang vidste, hvornår tv-apparater med MPEG4-standarden ville være klar på markedet. Samtidig pressede industrien og forbrugerne på for at kunne modtage High Definition-tv og se tv i bredformat hjemme i stuerne, hvilket MPEG2-standarden gjorde muligt.
Politikerne besluttede at lade være med at vente på MPEG4-formatet og i stedet for gennemføre digitalisering med MPEG2-formatet.
”Det er fint nok for de seere, der har haft glæde af det. Men de seere, der modtager signalet via antenne og var interesseret i at se DR1 og DR2, har været tvunget til at investere i nyt udstyr,” siger Knud Erik Skouby.
Mange nye apparater for at kunne se tv
Da det analoge signal blev slukket i 2009, vurderede BFE, at forbrugerne investerede i omkring 750.000 modtagerbokse og 250.000 nye fladskærme for at kunne blive ved med at se fjernsyn.
Med skiftet til MPEG4 her for to uger siden, er 225.000 apparater med MPEG2-modtager blevet forældet. Derfor skønner BFE, at cirka 150.000 af apparaterne er blevet udskiftet med nye fladskærme med indbygget MPEG4-modtager og resten – 75.000 – er blevet erstattet af modtagerbokse.
Lægger man prisen på alle disse apparater sammen, ender man på 2,8 milliarder kroner i 2012-tal. Og så er beløbet sandsynligvis stadig et stykke under den samlede udgift, som antennemodtagere har haft på digitaliseringen og overgangen til MPEG4.
Regningen stiger fortsat
I de 2,8 milliarder kroner er nemlig ikke medregnet indkøb af nyt tv-udstyr til for eksempel sommerhuse, campingvogne og både.
Hertil kommer, at dvd- og vhs-optagere kan miste den funktion, hvor de optager ét tv-program, mens man ser et andet, når signalet kører igennem en modtagerboks. Ergo vil en del forbrugere også være nødt til at investere i nye harddiskoptagere.
Den samlede pris på digitaliseringen og overgangen til MPEG4-signalet kan derfor let ende på over tre milliarder kroner.
”Det er mange penge. Og derfor er det vigtigt, at alle aktører på området tænker sig godt om – navnlig offentlige myndigheder. Der skal være en rimelig frekvens på den teknologiske udvikling, som berører sendingen af DR1 og DR2, så folk ikke tvinges til en hel masse. Apparaterne og udstyret skal kunne holde nogle år,” mener professor Knud Erik Skouby.
Af Thomas Lemke
Bliv medlem
Indkøbskurv
Log på tænk.dk
Nyhedsbrev
Modtag test, nyheder og gode råd - 2 gange om ugen.
Husk: Er du medlem? Log på tænk.dk før du tilmelder dig.













