Gode råd
Andre har set
Gamle brændeovne, der skulle have været skrottet for længst, er en kilde til det store udslip af forurenende partikler i danske boligkvarterer. Dårligt eller forkert skorstenstræk er en anden.
Men det største enkeltproblem befinder sig uden tvivl foran ovnen, fastslår Søren Jakobsen, der er salgsansvarlig for brændeovnsproducenterne Lotus og TermaTech:
”Moderne ovne kræver bedre skorstene – men mange trækker bare askeskuffen ud og lader den stå åben – for så kommer der jo rigtig gang i tingene. Problemet er bare, at man på den måde sviner meget, meget mere,” siger Søren Jakobsen.
Når svigerfar sviner
Søren Jakobsen kalder fænomenet for ”svigerfarsyndromet” – med henvisning til den ældre ”kloge” mand, der nok ved, hvordan man kan fyre effektivt op på ingen tid – for sådan har han jo altid gjort, og ingen skal lære ham noget om brændeovne:
”Ja, ku’ man fjerne svigerfar, der bare betragter ovnen som en firkantet kasse med et låg på og glemmer alt om skorstenstræk og forkert brændsel, så var man virkelig nået langt. Der er stadig masser af mennesker, der fyrer op med mælkekartoner og alt, hvad de i øvrigt har ved hånden, når der rigtig skal fut på.”
Søren Jakobsen anslår, at over halvdelen af Danmarks omkring 700.000 brændeovne er mere end ti år gamle. Og det er alt for meget, mener han.
Nyere ovne forurener mindre
I de senere år er mange nye brændeovne produceret så hensigtsmæssigt, at de forurener langt under de værdier, miljømærkningen kræver af hensyn til miljøet.
”Ud med de gamle brændeovne, siger vi i DAPO, de dansk brændeovnsprodcenters sammenslutning. Og vi så også gerne, at alle, der ikke har DS-godkendelsen, Dansk Standard, blev udfaset i løbet af et par år.”
Ja, og det ville jo også være godt for salget?
”Jo, men spørg også Økologisk Råd. Det ville være i alles interesse. Det er ligesom med gamle biler. De gamle modeller sviner simpelthen mere. Jeg kunne også godt tænke mig, at folk i boligkvarterer, der generes af naboer, der fyrer forkert, fik en meget nemmere klageadgang, så det hurtigt kunne blive stoppet.”
Søren Jakobsen nævner også et nyere problem, som brændeovnskøberne skal være opmærksomme på:
Mange nye huse er bygget så tæt og velisoleret, at ovnen simpelt hen ikke kan få luft nok, hvis den for eksempel står i dagligstuen. I stedet skal du via en studs, som sidder bag på de fleste nye ovne – men ikke alle – føre en slange ud i fri luft, hvorefter ovnen fungerer perfekt.
Af Erik Valeur
Bliv medlem
Indkøbskurv
Log på tænk.dk
Nyhedsbrev
Modtag test, nyheder og gode råd - 2 gange om ugen.
Husk: Er du medlem? Log på tænk.dk før du tilmelder dig.
Mest populære test
Seneste Tænk
Tema om nanoteknologi: Nano sniger sig ind overalt. Partikler kan skade din sundhed og miljøet....














