Se mere
Tabt privatliv, risiko for misbrug og besvær, hvis man skal have rettet fejlregistrerede oplysninger. Der er den pris, forbrugerne må betale for at beskytte virksomhederne mod få dårlige betalere.
I hvert fald hvis der bliver oprettet et centralt register, Experian, der vil gemmer oplysninger over stort set alle danskeres økonomiske forhold og historie.
Alt vil ligge til skue
Er du en dårlig betaler, vil du i dag blive registreret i Ribers Kredit Information, så lånevirksomheder bliver advaret mod at indgå nye aftaler med dig.
En sammenlægning af Ribers Kredit Information og erhvervsdatabasen KOB A/S til Experian A/S medfører imidlertid, at du fremover vil være registreret, uanset om du er en god eller dårlig betaler.
Lånevirksomhederne kan hurtigt få et indblik i din økonomi, men det betyder også, at alle dine betalingsforhold ligger til skue - også dit mobilabonnement og det lån, du afbetalte for flere år siden.
Overgreb på den personlige frihed
Forbrugerrådet advarer mod den massive sammenkøring af private oplysninger på tværs af lånevirksomheder, som sammenholdt med risikoen for fejl og misbrug er ude af proportioner. Samtidig sætter den en stopper for forbrugerens ret til selvbestemmelse og kontrol.
”Når vores adfærd på den måde overvåges og både positive og negative handlinger får konsekvenser for vores lånemuligheder langt ude i fremtiden, så får man en magt over den enkelte borgers adfærd, som er fuldkommen uacceptabel. Det er et overgreb på den personlige frihed,” siger direktør i Forbrugerrådet Rasmus Kjeldahl.
Forbrugerne betaler prisen
Der er allerede i dag flere registre over dårlige betalere - et offentligt gældsregister hos Skat, folkeregistret og personnummersystemet - som tilsammen giver de danske virksomheder en unik mulighed for at foretage pålidelige og sikre kreditvurderinger af deres kunder - uden private gældsregistre.
Den store forskel er, at det i dag er dig - og ikke virksomheden - der har kontrollen med dine privatøkonomiske oplysninger.
Ufrivilligt samtykke
Udover ubehaget ved at blive overvåget og få frataget kontrollen over personlige oplysninger, er etableringen af private gældsregistre forbundet med en række andre problemer.
Forbrugerens samtykke til indhentning af oplysninger og efterfølgende overvågning vil blive en forudsætning for at få en kreditvurdering og et lån. Men ifølge Forbrugerrådet vil det samtykke hurtigt få karakter af tvang, hvis du som forbruger ikke kan gå andre steder hen at låne.
På sigt vil alle omfattes
Hvis det går som i andre lande, vil alle forbrugere før eller siden ende i registeret, fordi andre selskaber end udlånsvirksomheder tilslutter sig. Når man køber en mobiltelefon med et løbende abonnement, ydes der kredit, ligeså vel som ved levering af el, strøm og vand til dit hus. Dermed vil der i praksis ske en overvågning af de fleste forbrugere.
”Hver gang vi udvider mulighederne for at overvåge og registrere borgernes adfærd, så skal der være tungtvejende samfundshensyn på spil. Set i det lys har kommercielle gældsregistre ingen berettigelse. Det er et anslag mod retssikkerheden og en kollektiv umyndiggørelse af borgerne,” siger Rasmus Kjeldahl.



