Ikea-tv: Middel kvalitet i smart løsning

Google+twittetFacebookTip en ven
17.1.2013

Ikea har lavet et fjernsyn, et lydanlæg, en afspiller og et tv-møbel i én samlet løsning. Det kommer på det danske marked den 22. januar 2013, men allerede i juli 2012 testede Tænk Ikeas fladskærm. Se, om Ikeas løsning er et fjernsyn for dig.

Ikea-tv: Middel kvalitet i smart løsning (billede)

Testresultater

Uppleva til Danmark den 22. januar 2013

Ikea Uppleva har været længe undervejs på det danske marked, men nu meddeler Ikea, at deres nye medieløsning kan købes i Danmark fra den 22. januar 2013.

Læs pressemeddelelsen fra Ikea på ikea.com

Lukket indhold: 
ikke sat

Møbel og fladskærm i ét produkt

Ikea har bevæget sig ud på Sony, Samsung og Panasonics marked og lavet et tv-møbel med deres eget fladskærms-tv, højtalere og afspiller integreret i møblet og med en trådløs subwoofer ved siden af.

På mange måder både smart og forfriskende. Spørgsmålet er bare, hvordan det fungerer i praksis. Det har Tænk testet.

Fjernsyn i middel kvalitet

Hvis vi starter med fladskærmen, så er den ikke blandt de bedste på markedet. Men i forhold til prisen er den udmærket. Billedkvaliteten er hverken specielt god eller specielt dårlig.

Bevægelse i billedet flyder generelt godt, men man kan opleve digitale forstyrrelser, når der er meget bevægelse på skærmen.

God lyd

De indbyggede højtalere og den trådløse subwoofer gør lydkvaliteten god, men også her findes der bedre alternativer på markedet.

Køber du det smalleste af de møbler, der følger med, kommer højtalerne så tæt på hinanden, at stereoeffekten er begrænset.

Ikea reklamerer med, at du kan placere subwooferen, hvor i rummet du vil, men vores erfaring er, at det går ud over lydkvaliteten, hvis den rykkes for langt væk fra fjernsynet og for eksempel ud i et hjørne af rummet.

Langsom menu, men masser af funktioner og stik

Selve menuen i Uppleva-tv'et er ikke så brugervenlig, som man kunne ønske.

Der går lang tid, fra du trykker på fjernbetjeningen, til fjernsynet reagerer. Og den indbyggede internetbrowser er så svært gennemskuelig, at du ikke altid ved, hvad du trykker på, når du trykker OK.

Til gengæld har tv’et alle de stik, som du kan kræve af et nyt fjernsyn, og en række forskellige apps og funktioner.

YouTube er eksempelvis tilgængeligt via en app på fjernsynet, og du kan optage og spole tilbage på den kanal, du ser.

Skjuler tv-udstyr og ledninger

Selve møblet og elektronikkens integrering i det fungerer bedre. Ikea lykkes med at skjule både ledninger og stik, hvilket især kan være en fordel, hvis du har små børn.

Alt afhængigt af hvilke stik du bruger, er der risiko for, at noget af stikket og ledningen bliver synligt på fjernsynets side.

Det kan undgås ved at bruge små stik, og det ændrer ikke ved, at Uppleva er en let måde at usynliggøre mindre kønne ledninger, stik og forskellige bokse, som du slutter til din fladskærm.

Dem kan du sætte ned i en hylde under fjernsynet, hvor den indbyggede blu-ray-, CD- og DVD-afspiller også befinder sig. Boksene bliver dækket bag et lag stof, så du stadig kan bruge fjernbetjening til dem.

Godt møbel, middel elektronik

Nu er Ikea Uppleva som bekendt et Ikea-møbel, og derfor skal det også samles. Har du erfaring med at samle Ikea-møbler, burde det ikke være besværligt, men selv om det var muligt at samle for én person, bliver det markant lettere, hvis man er to.

Alt i alt er IKEA UPPLEVA en fin investering til især børneværelset eller sommerhuset, hvis du kan lide designet og sætter stor pris på, at ledninger og andet tv-udstyr er skjult.

Håndværket er solidt, men elektronikkens kvalitet sniger sig ikke højere op end middel.

Se de detaljerede resutlater fra testen af Ikea Uppleva i størrelse 40 tommer.

Af Asbjørn Brandt-Pedersen og Rasmus Partsch

Husk!

Er du medlem, skal du logge ind først.
Du loger dig ind, øverst i højre side- Tak!

Tænk 140/2013 (billede)
3.5.2013

Tema: Tandlæger tjener på din loyalitet. Trods stor utilfredshed er det kun få, der klager over...