Til Minister for sundhed og forebyggelse Astrid Krag
Vi ønsker uvildig patientinformation
Forbrugerrådet, Danske Patienter, Danmarks Apotekerforening, Danske Handicapor-ganisationer, Farmakonomforeningen, Dansk Sygeplejeråd og Lægeforeningen er fortsat meget bekymrede over Kommissionens forslag om, at lægemiddelproducenterne under visse betingelser gives mulighed for at informere patienterne om receptpligtige lægemidler. Forslaget forudsætter, at man kan skelne mellem reklame og information. Vi mener, at det bliver yderst vanskeligt at afdække grænsen mellem, hvad der er reklame, og hvad der er information til patienterne om receptpligtige lægemidler, og grænsen vil med meget stor sandsynlighed blive udfordret af lægemiddelvirksomhederne. Dette vil stille store krav til myndighedernes overvågning af denne information til patienterne.
Forbrugerne har krav på fuldstændig, uvildig og tilgængelig information og rådgivning om deres medicin, og en sådan uvildig information og rådgivning kan efter vores opfattelse kun ydes af de relevante sundhedspersoner i forbindelse med ordination og udlevering af medici-nen.
Lægemiddelstyrelserne skal levere patientinformationen
Vi har noteret, at EU-Kommissionens rapport (KOM(2007) 862) viser, at den lægemiddelin-formation, som de nationale europæiske myndigheder tilvejebringer, er af yderst varierende kvalitet, og at medier så som internettet ikke altid indeholder pålidelige og forståelige oplysninger. Derfor støtter vi, at informationen til patienterne harmoniseres og forbedres i EU, fx med offentligt etablerede og drevne hjemmesider i de enkelte medlemsstater. I stedet for at åbne for lægemiddelindustriens informationsmuligheder samt etablering af forskellige offentlige godkendelses- og overvågningssystemer må den enkle løsning være at forbedre de nationale europæiske myndigheders information, således at alle EU-borgerne får let adgang til objektiv og ensartet lægemiddelinformation af høj kvalitet.
Vi opfordrer kraftigt til, at lægemiddelproducenternes øgede adgang til at informere patienterne om receptpligtige lægemidler udtages af direktivforslaget i dets nuværende form, så der ikke sker udvidelser af producenternes adgang til at informere patienterne ud over de vilkår, der gælder i dag.
Med venlig hilsen
Lars Engberg Stig Langvad
Formand Formand
Danske Patienter Danske Handicaporganisationer
Niels Kristensen Ramus Kjeldahl Susanne Engstrøm
Formand Direktør Formand
Danmarks Apotekerforening Forbrugerrådet Farmakonomforeningen












